Podnikání, které je zároveň rodinným businessem

29.10.2011 13:31

 

Vybudovat opravdu úspěšné a ziskové podnikání není jednoduché a není to otázkou několika prvních měsíců, kdy se do toho pustíte. Zejména proto, že většina lidí nemá možnost systematicky se učit a vzdělávat, jak to udělat – nemají člověka, který by jim stál za zády a vedl je přes veškerá úskalí.
 
Většina lidí také nemá příklad v někom ve své rodině, od něhož by se mohli učit. Školství v ČR nás také připravuje spíše na životní dráhu zaměstnance nebo odborníka, podnikajícího na základě OSVČ oprávnění místo toho, aby nás učilo jak přemýšlet jako podnikatel. Školství například v UK už je pokrokovější a na školách mají alespoň hodiny, kde se děti učí jak pracovat s penězi, jak se zajistit, apod. 

Ovšem kvadrant M (majitel businessu/firmy) v cashflow kvadrantu, který proslavil Robert T. Kiyosaki (pokud o tom slyšíte poprvé, najděte si to na google.cz) vyžaduje poněkud jiný způsob uvažování, než jsme si v průběhu let, kdy jsme vyrůstali, osvojili. 

Z těchto důvodů může být velkou výhodou, že váš business, který tvoříte, může být zároveň businessem rodinným. Důvodem je jednak to, že mezi rodinou máte mnohem větší důvěru a jednak lépe navzájem znáte své silné a slabé stránky a každý se tak může věnovat tomu, v čem je prostě nejlepší. Další výhodou můžete nalézt v tom, že se navzájem můžete podržet v těžkých časech, když nějaké příjdou, v časech, kdy se věci nevyvíjí úplně podle vašich představ. 

Podnikat s partnerem a dětmi je naprosto převratný přístup a dokud si to člověk nevyzkouší, tak pravděpodobně neuvěří, jak to může být zajímavé, obohacující a vzrušující, protože jdete za svými sny společně, společně sdílíte radosti i starosti a stanete se více propojeným týmem. Když o tomto přístupu slyší poprvé většina lidí (partnerů/manželských párů), zpravidla se mu velmi brání, protože mají představu, že to nutně musí vést k nepokojům nebo rozchodům. 

Což tak zpočátku může i vypadat. Pravdou totiž je, že většina lidí si v manželství vlastně moc nepovídá. Také kdy? Skoro celý den v práci, pak televize a tento program vztah příliš nerozvíjí. A ano, když spolu s partnerem začnete podnikat, tak to zpočátku bude mít pravděpodobně spíše negativní projev (budete zřejmě více diskutovat, co by se mělo udělat teď, někdy to může přerůst dokonce v hádku). Důvod je prostě to, že řešíte věci, které jste dříve řešit nemuseli a ještě na ně zpravidla máte jiný názor. 

Ovšem když tuto fázi překonáte, společný osobní rozvoj a společné úspěchy vás mohou naplnit velkým množstvím nadšení, vrátí žár do vašeho vztahu jaký býval na začátku, začnete spolu více mluvit a budete překvapeni konečným pozitivním výsledkem.

Každý z rodiny může přispět svými vlastními unikátními schopnostmi a dovednostmi a postupně lze zapojit i děti – nejprve do každodenního provozu a administrativních činností a posléze také do komunikace s obchodními partnery a další zodpovědné práce.

Pokud jde o skutečně rodinný business, který má dlouhodobou vizi, tak je pravděpodobné, že rodiče, budou chtít časem převést business na své děti možná z dětí business posléze přejde na vnoučata. 

Aby však byla zajištěna určitá integrita (business musí na své zákazníky působit stejně nebo lépe než před lety a nejen působit, ale i poskytovat stejně kvalitní službu), bude zapotřebí nejen business, který vybudovali rodiče předat jednoho krásného dne dětem, které nemají tušení co s ním. Je potřeba je aktivně do budování businessu zapojit. Zejména od té doby, kdy je to možné a kdy samy cítí, že je pro ně vhodná chvíle – kdy samy chtějí.

Když se vám podaří vybudovat úspěšný business, jaký význam má, aby fungoval pouze 5, deset nebo dvacet let? Když máte spokojené zákazníky, proč by vaše služby měly skončit s tím, co skončí aktivní čast vašeho života? 

Nebylo by hezké pozorovat své děti a případně vnuky jak rostou a jak stejně obratně jako vy sami překonávají nástrahy a potíže, které je cestou potkávají?

Pamatujte, že aby se vám rodinu povedlo zapojit, která třeba zpočátku vaším nápadem není příliš nadšena, bude to chtít zvolit jiný přístup než nátlak nebo citové vydírání. 


Zkuste to a výsledky vás pravděpodobně příjemně překvapí.

(R.S.)

 


Tvorba webu zdarma s Webnode Webnode